حدیث عشق
. امام صادق(ع) : لَستُ اُحِبُّ أن أرَى الشّابَّ مِنكُم إلاّ غادِياً في حالَينِ: إمّا عالِماً أو مُتَعَلِّماً. دوست ندارم جوانى از شما [شيعيان] را جز بر دو گونه ببينم: دانشمند يا دانشجو. /امالی طوسی ص303
سایت آیت الله العظمی خامنه ای سایت امام خمینی (ره)

انقلابی گری هویت طلبگی است

ضرورت توجه به روحیه انقلابی گری در حوزه های علمیه/انقلابی گری هویت طلبگی است 

حجت الاسلام معلمی با تاکید بر حفظ روحیه انقلابی گری در حوزه های علمیه، انقلابی گری را هویت طلبگی دانست و افزود: البته این بدان معنا نیست که داخل جریان سیاسی و سیاست زده شویم بلکه به معنای اگاهی، بصیرت، زمان شناسی است که جامعه و نظام و انقلاب در دنیا چه جایگاه و وضعیتی دارد و این را بشناسند و به دیگران بشناساند.

حجت الاسلام سید محمد معلمی صبح امروز در آئین شروع سال تحصیلی حوزه های علمیه اظهار داشت: زمینه برای تحصیل علم و دانش مهیاست و کوتاهی در برابر امام عصر عجل الله هیچ پاسخی ندارد.

وی تصریح کرد: طلبه کم سواد و بدون علم در جامعه جایگاهی ندارد، لذا اگر طلبه به لحاظ علمی قوی وبالنده باشد در جامعه به او اهمیت داده و دارای یک جایگاه اجتماعی می شود.

معلمی با تاکید بر اینکه طلبه باید بروز باشد، گفت: طلاب خود را به ابزار علمی و تبلیغی بروز کنند و از ابزار امروز برای کسب علم و دانش و تبلیغ راه دین خدا استفاده کنند.

امام جمعه تربت حیدریه بیان داشت: طلبه دو شأن دارد که یکی علم و تبلیغ است و دیگری شان سیاسی است و این بدان معناست که طلبه نمی تواند خود را از سیاست و انقلاب جدا بداند و فقط به مسجد برود و نماز بخواند، این طلبه اگر در حین تبلیغ از امام و انقلاب و آرمانهای انقلاب سخنی نگوید، انقلابی نیست و بوی از اسلام و قرآن نبرده چرا که همه دین اسلام و قرآن، سیاست است

معلمی اضافه کرد: وظیفه اصلی طلاب و روحانیون امروز که در حکومت اسلامی تحت لوای ولی‌فقیه جامع الشرایط قرار دارند، تبعیت پذیری از رهبری جامعه اسلامی است و اگر از خود سووال کنیم رهبری چه از طلاب و روحانیون می خواهد یکی از این مطالبات انقلابی گری در حوزه های علمیه است.

حجت الاسلام معلمی با تاکید بر حفظ روحیه انقلابی گری در حوزه های علمیه، انقلابی گری را هویت طلبگی دانست و افزود: البته این بدان معنا نیست که داخل جریان سیاسی و سیاست زده شویم بلکه به معنای اگاهی، بصیرت، زمان شناسی که جامعه و نظام و انقلاب در دنیا چه جایگاه و وضعیتی دارد و این را بشناسند و به دیگران بشناساند.

وی در تشریح فعالیت انقلابی گری حوزه های علمیه گفت: در این راستا دو اقدام ایجابی و سلبی در حوزه فکری و عملی لازم است، اقدام ایجابی در حوزه فکری یعنی اسلام حقیقی را بشناسانیم و اقدام سلبی در حوزه فکری یعنی اگر انحرافات فکری را دیدیم بشناسیم و با آن مبارزه کنیم و اجازه ندهیم انقلاب آسیب ببیند.

امام جمعه تربت حیدریه گفت: در حوزه عمل اقدام ایجابی باید این اسلام را ابتدا خودمان درست عمل کنیم چرا که زیر ذره بین مردم هستیم و در حوزه سلبی نیز باید با آنکه منحرف است و یا قصد انحراف دارد مقابله کنیم 

در ادامه این مراسم حجت الاسلام محمدرضا عصمتی رییس حوزه علمیه مرحوم هراتی تربت حیدریه اظهار کرد: تربت حیدریه دارای سه مدرسه علمیه برادران و یک مدرسه علمیه خواهران است و با توجه به استقلال مدارس، مدرسه علمیه مرحوم هراتی با همه امکانات و ظرفیت ها در قرارگاه نهاد امامت جمعه که فرماندهی آن با امام جمعه است همه عضو این قرارگاه هستند تا خدمتگزار نظام و پاسدار خون شهیدان و ارزشهای والای انقلاب اسلامی باشند.

وی افزود: در حال حاضر در مدرسه علمیه مرحوم هراتی ۲۵۰ طلبه و روحانی از سطح یک تا سطح چهار تحصیل می کنند.

وی رمز موفقیت را اتحاد و همدلی دانست و افزود: اتحاد یعنی اینکه همه تابع خط امامت و ولایت باشند و جلوه و ظهورش در شهرستان همراهی با امامت جمعه است و با وحدت و همدلی و تبعیت به تکلیف خود عمل کنیم.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.