حدیث عشق
. امام صادق(ع) : لَستُ اُحِبُّ أن أرَى الشّابَّ مِنكُم إلاّ غادِياً في حالَينِ: إمّا عالِماً أو مُتَعَلِّماً. دوست ندارم جوانى از شما [شيعيان] را جز بر دو گونه ببينم: دانشمند يا دانشجو. /امالی طوسی ص303
سایت آیت الله العظمی خامنه ای سایت امام خمینی (ره)

وحدت حوزه و دانشگاه مبارزه با جهل و بی بصیرتی

مدیر مدرسه علمیه هراتی تربت حیدریه با بیان اینکه حوزه و دانشگاه برخوردار از وحدت در فعالیت ها هستند، گفت: اصل وحدت حوزه و دانشگاه مبارزه با جهل و بی بصیرتی و هدف اصلی آن راهبری جامعه اسلامی است.

به گزارش خبرنگار حوزه علمیه هراتی؛ آیت الله محمدرضا عصمتی، رییس حوزه علمیه مرحوم هراتی صبح امروز در همایش وحدت حوزه و دانشگاه اظهار کرد: اگر بدنبال آن هستیم چگونه به وحدت برسیم وقتی که به آموزه های علمی نگاه می کنیم در روایات و کلام اهل بزرگان حکمت و معرفت گفتند علم نور است و نور حقیقت واحده و خود به خود واحد است و اصلا در آن تفرقه نیست.

وی تصریح کرد: در حقیقت نور تفرقه نیست لذا هم حوزه و هم دانشگاه مراکز علمی و بدنبال تولید علم هستند و علم نور است و آنچه که جدایی بین این دو است مسأله نقطه مقابل علم یعنی جهل است که در روایات ما نقطه مقابل علم از آن یاد شده است.

عصمتی ادامه داد: علم که حقیقت نور است هم برای زدودن جهل در مقابل علم و هم زدودن جهل مقابل عقل است و این بدان معناست که علم و عالم هر کجا باشند، جهل شکن هستند و باید جهل ها را از بین برد لذا حوزه و دانشگاه مراکز علمی هستند و جامعه اسلامی به علوم محتاج است و هر جامعه ای هم که به علم محتاج باشد باید آن علم را تحصیل کند.

وی با اشاره به اینکه همه این دانش ها برای حفظ نظام  و اداره جامعه اسلامی است که در جهان حرف اول را بزند، گفت: باید ببینیم آنچه که مخالف با نورانیت و ممکن است تفرقه ایجاد کند  را از بین ببریم،لذا اگر شیطان در جایی وساطت کرد یقینا اختلاف ایجاد خواهد کرد و اگر همه دست به دست هم بدهیم شیطان را دور کنیم به آن حقیقت واحده علم و نورانیت آن دسترسی پیدا می کنیم.

رییس حوزه علمیه مرحوم هراتی گفت: حوزه و دانشگاه در اصل یکی هستند و اصلا نباید دنبال وحدت باشیم لذا باید مقابل نفوذ شیطان باایستیم و حال ممکن است شیطان جن، انس یا هوای نفس باشد و اگر این ممکن شود یقینا متحد و واحد خواهیم بود 

آیت الله عصمتی خاطر نشان کرد: دانشگاه و حوزه واحد و اعضای یک پیکر جامعه اسلامی هستند و هرکدام مشکلی داشته باشند تمام این پیکره احساس درد می کند، بنابراین باید با آسیب ها در حوزه و دانشگاه مبارزه کنیم تا حقیقت علم که نور و مبارزه با جهل و بی بصیرتی است بر همگان روشن شود.

در شهرستان تربت حیدریه ۱۲ هزار دانشجو در هفت مرکز علمی شامل؛ دانشگاه دولتی، علوم پزشکی، آراد اسلامی، پیام نور، علمی کاربردی، فرهنگیان، فنی و مهندسی تا سطح دکترا تحصیل می کنند.

همچنین در این شهرستان حدود ۶۰۰ طلبه در سه حوزه علمیه برادران مرحوم هراتی، فولاد و معصومیه و یک حوزه علمیه خواهران ریحانه الرسول تحصیل می کنند.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.